انواع رنگ بندی ترمووود : راهنمای انتخاب رنگ مناسب ترموود

رنگ بندی ترمووود

یکی از نمونه های چوب مورد استفاده در ساختمان سازی، ترموود است که با انجام فرایند های خاص ساخته می شود. این چوب در مقابل حرارت بالای قرار گرفته و هیچ ماده شیمیایی در ساخت آن استفاده نمی شود. روش ساخت ترمووود سبب شده تا این چوب مقاومت زیادی در مقابل نفوذ حشرات، ضربه و حرارت داشته باشد. ترمووود در شکل و رنگ ثبات دارد. به صورتی که تا سال های سال نمای ظاهری و زیبایی خود را حفظ می کند.

از معایب این چوب این است که در مقابل اشعه ماورا بنفش، رنگ آن تغییر می کند. به صورتی که بعد از تابش اشعه ماورای بنفش، به رنگ خاکستری در می آید. راه حل این مشکل استفاده از رنگ های مخصوص بوده که سبب ثبات و دوام بیشتر ترمووود هم می شود. این رنگ ها تنوع بسیار زیادی دارد. در این مقاله رنگ بندی ترمووود را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید بهترین رنگ برای چوب ترمو را مطابق با نیاز خود انتخاب نمایید.

انواع رنگ های ترمووود

انواع رنگ های ترمووود
رنگ های ترمووود دارای تنوع بسیار زیادی است. این رنگ ها در دو نوع پایه روغن و پایه آب تولید می شوند؛ که هر کدام از آن ها دارای تنوع و طیف رنگی بسیار گسترده ای است. در این قسمت این دو دسته را به طور کامل به شما معرفی می کنیم:

1- رنگ های بر پایه آب

این نمونه از رنگ دارای ۲۰ طیف رنگی بوده و برای استفاده آن را در آب حل می کنند و تا عمق ۲ تا ۳ متری ترمووود، رنگ نفوذ می کند. از جمله مهم ترین مزایا و ویژگی های این نوع رنگ این است که بر روی ترمووود لایه بیرونی تشکیل نمی شود و در مقابل اشعه ماورای بنفش خورشید، مقاومت بالایی دارد. از رنگ بر پایه آب بیشتر در مکان هایی که با نور آفتاب ارتباط مستقیم دارد مانند نما، آلاچیق و پرگولا، استفاده می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های آن سازگاری این رنگ با محیط زیست است.

2- رنگ های بر پایه روغن

یکی دیگر از رنگ های ترمووود، رنگ های بر پایه روغن هستند که معمولاً شفاف و بدون رنگ بوده و به همین دلیل بیشتر برای رنگ آمیزی ترمووود هایی که در کفپوش استفاده می شود، این رنگ ها را به کار می برند. این رنگ ها غلظت بسیار زیادی دارند و به همین دلیل در چوب بیشتر نفوذ می کنند. لایه محافظ آن نسبت به رنگ های دیگر، ضخیم تر است. به همین دلیل بی رنگ ساخته می شود تا رنگ و بافت طبیعی چوب ترموود را نشان دهد. این نمونه از رنگ در برابر اشعه ماورای بنفش مقاومت زیادی دارد و در ظاهر دارای زیبایی و جلوه خاصی است.

خرید انواع رنگ ترموود اورجینال با قیمت مناسب

مشاوران ما بصورت 24 ساعته در خدمت شما عزیزان هستند

معرفی رنگ بندی های استاندارد ترموود

معرفی رنگ بندی های استاندارد ترموود
رنگ های ترمووود در برابر حرارت و گرمایی که تولید می شود به سه دسته روشن، متوسط و تیره تقسیم می شود. در این قسمت شما را با انواع آن ها آشنا می کنیم :

1- دسته ترمووود های روشن

دسته ترمووود های روشن

  • چوب ترمووود وانیلی یخی

این چوب در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد تولید می شود و روشن ترین نمونه چوب ترموود است. از این چوب معمولاً برای دکور ها، ترمو وال، دیوار پشت تلویزیون و سقف استفاده می شود. این نوع چوب دارای رنگ بسیار روشنی بوده که رگه های واضح چوب دارد. چوب وانیلی یخی به دلیل حرارت پایین تری که در زمان تولید دریافت کرده، دارای مقاومت پایین تری نسبت به سایر نمونه ها است.

  • چوب ترمووود گندمی

برای ساخت این نوع چوب از حرارت ۱۰۰ درجه سانتی گراد استفاده می شود. این چوب بعد از چوب ترمووود وانیلی یخی قرار دارد و دارای رنگ مایل به هلویی است. از این نمونه چوب ترمووود در دکور، پذیرایی، میز عسلی، سقف ساختمان و دیوار پشت تلویزیون استفاده می شود. از لحاظ مقاومت نسبت به چوب ترمووود وانیلی یخی کمی محکم تر است. اما مقاومت چندانی ندارد. از آن در کار های سنگین و بخش هایی که در معرض ضربه و رطوبت است، استفاده نمی شود.

  • چوب ترمووود زرد قهوه ای

این چوب در درجه سوم از روشن ترین چوب ترموود قرار دارد و در حرارت ۱۲۰ درجه سانتی گراد تولید می شود. مقاومت این چوب در برابر دو نمونه بالا بیشتر است و از آن می توان در مبلمان چوبی، میز عسلی چوبی، دکور، قفسه، درب چوبی و پنجره چوبی استفاده کرد. به دلیل مقاومت در برابر نور خورشید و رنگ روشن آن، گاهی در نمای ساختمان و دیوار و سقف هم استفاده می شود.

2- دسته ترمووود های متوسط

دسته ترمووود های متوسط

  • چوب ترمووود طلایی تیره

این نمونه از چوب نسبت به موارد بالا کمی تیره تر است و رنگ زرد تری دارد. در دمای ۱۴۰ درجه سانتی گراد پخته می شود. در نشیمن و درب و پنجره چوبی، حاشیه دیوار پشت تلویزیون، حاشیه نما، سقف و در برخی از قسمت های دکوراسیون استفاده می شود. این نمونه از چوب ترمووود به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و نور خورشید معمولاً در حمام، سرویس بهداشتی و اطراف استخر هم استفاده می شود.

  • چوب ترمووود سرخ

این نمونه از چوب ترمووود معمولاً در دمای ۱۶۰ درجه سانتی گراد تولید می شود و دارای رگه های واضح و خاصی است که ظاهری زیبا و طبیعی به دکور شما می دهد. از این نمونه چوب ترموود معمولاً در دکوراسیون، قفسه ها، مبلمان، میز عسلی، دیوار پشت تلویزیون و کفپوش داخل و خارج ساختمان استفاده می شود. این چوب مقاومت بیشتری نسبت به نمونه های قبلی دارد.

  • چوب ترمووود نارنجی طلایی

این نمونه از چوب در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد تولید می شود و معمولاً در موارد خاصی مانند کف پوش ها، سقف ها، جداره های داخلی و خارجی ساختمان، کفپوش، حمام و دستشویی استفاده می شود. معمولاً رنگ آن یکدست است و رگه های خاصی در آن دیده نمی شود. مقاومت خوبی در برابر رطوبت و اشعه یو وی خورشید دارد و به همین دلیل در بین مردم بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

3- دسته ترمووود های تیره

دسته ترمووود های تیره

  • چوب ترمووود قهوه ای

این نمونه از چوب در برابر نمونه های بالا تیره تر است و مقاومت بیشتری دارد. یک نمونه چوب سخت و محکم است که در دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد تولید شده است. این چوب معمولاً در بخش هایی که در مقابل ضربه و اصطحکاک قرار دارد، استفاده می شود و به دلیل مقاومت زیاد در برابر رطوبت معمولاً در حمام، دستشویی، کفپوش های خارجی، آلاچیق، پرگولا و روف گاردن استفاده می شود.

  • چوب ترمووود شکلاتی

این نمونه از چوب نسبت به ترمووود قهوه ای تیره تر است و در دمای ۲۲۰ درجه سانتی گراد پخته می شود. معمولاً در این چوب رگه های تیره با اشکال طبیعی و خاص وجود دارد که این چوب را نسبت به نمونه های دیگر خاص و طبیعی کرده است. از این چوب در قسمت های تیره استفاده می شود. معمولاً برای کفپوش، درب و پنجره ساختمان، آلاچیق، پرگولا، روف گاردن و میز و صندلی فضای باز استفاده می شود.

  • چوب ترمووود شکلاتی تیره

این نمونه از چوب یکی از تیره ترین چوب های ترمووود است که در دمای ۲۴۰ درجه سانتی گراد تولید می شود و بخش های خاصی مانند حاشیه جداره ها، در و پنجره ساختمان، برخی از کفپوش ها، آلاچیق و پرگولا استفاده می شود. به دلیل اینکه در برابر گرمای شدید قرار دارد، بسیار مقاوم تر از نمونه های دیگر است و از آن در بخش هایی که در مقابل ضربه و استحکاک قرار دارد، استفاده می شود.

دسته بندی زیر دسته ها درجه حرارت کاربرد
ترمووود های روشن چوب ترمووود وانیلی یخی 70 درجه سانتی گراد دکور – ترمووال – دیوار پشت تلویزیون – سقف -
چوب ترمووود گندمی 100 درجه سانتی گراد دکور پذیرایی – میز عسلی – سقف ساختمان – دیوار پشت تلویزیون
چوب ترمووود زرد قهوه ای 120 درجه سانتی گراد مبلمان چوبی – میز عسلی چوبی – دکور – قفسه – درب چوبی – پنجره چوبی – سقف – دیوار – نمای ساختمان
ترمووود های متوسط چوب ترمووود طلایی تیره 140 درجه سانتی گراد نشیمن – درب و پنجره چوبی – حاشیه دیوار پشت تلویزیون – نما – سقف – دکوراسیون داخلی – حمام – سرویس بهداشتی – اطراف استخر
چوب ترمووود سرخ 160 درجه سانتی گراد دکوراسیون داخلی – قفسه ها – مبلمان – میز عسلی – دیوار پشت تلویزیون – کفپوش داخل و خارج ساختمان -
چوب ترمووود نارنجی طلایی 180 درجه سانتی گراد کفپوش ها – سقف ها – جداره های داخلی و خارجی ساختمان – کفپوش حمام و دستشویی -
ترمووود های تیره چوب ترمووود قهوه ای 200 درجه سانتی گراد حمام – سروسی بهداشتی – کفپوش های خارجی – پرگولا – آلاچیق – روف گاردن
چوب ترمووود شکلاتی 220 درجه سانتی گراد کفپوش ها – درب و پنجره ساختمان – آلاچیق – پرگولا – میز و صندلی فضای باز – روف گاردن
چوب ترمووود شکلاتی تیره 240 درجه سانتی گراد حاشیه جداره ها – درب و پنجره چوبی – برخی کفپوش ها – آلاچیق – جداره داخلی استخر – پرگولا

نتیجه گیری

از گذشته تا کنون چوب در ساختمان سازی به کار می رود. اما به دلیل ضعف چوب در برابر رطوبت و اشعه خورشید از آن در فضای باز کمتر استفاده می شود. با تولید چوب های ضد آب مانند ترمووود تنها مشکل اسنفاده از چوب در محیط باز، نور خورشید بود که بعد از مدتی رنگ ترمووود را تغییر می داد. در حال حاضر با وجود رنگ های ترمووود، مقاومت آن افزایش یافته و در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید هم مقاوم است. در این مقاله شما را با رنگ بندی ترمووود آشنا کردیم. برای انتخاب بهترین نمونه رنگ ترمووود می توانید به این سایت مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *